קיימות ואקולוגיה – סיכום מצב

0

קיימות ואקולוגיה

השיח הבינלאומי אודות המצב ההולך ומתדרדר של כדור-הארץ, הכוכב היחיד בו אנו חיים, הולך ומתלקח, כאשר ההבנות והמסקנות האחרונות לגבי המצב האקולוגי מאשרים שוב ושוב את החששות של המומחים. רעיונות ירוקים מביאים לנו מעין מצפן המורה את הדרך לחיי קיימות ופתרון הבעיות הבוערות.

כולנו שומעים על המצב האקולוגי של הכוכב, וכי חלה התדרדרות המסכנת את החיים על פני הכדור. שיח מסוג זה הפך כבר לשגרה, וגורר עימו עננה של חוסר עניין הציבור, שטרוד בענייני חיי היום-יום, פרנסה, משפחה והגשמה עצמית. ובכל זאת, רעיון הקיימות חדר למיינסטרים, ופוגש אותנו ביותר ויותר מקומות.

יזמים, בעלי עסקים, יוזמות פרטיות ואינדיבידואלים מסתמכים על הטענה הנשמעת בין השורות בשיח העולמי על קיימות, מחשבה כי חיים ברי קיימא אפשריים, וכי הם יובילו לפיתרון שיאפשר לנו חיים בריאים וארוכים על הכוכב.

קיימות כטענה עיקרית

חיי קיימות קוראים לחיי שגרה הכוללים בתוכם וסביבם דאגה לסביבה והתחשבות בזולת, מרמת המשאבים הזמינים לנו כבני אנוש על הכוכב, דרך הרמה המדינית ועד לרמה האישית. הטענה העיקרית של מכלול רעיונות אלו נשענת על מוטיב האחריות האישית והציבורית, שילוב הכרחי לשינוי בסדר גודל עולמי.

השיח על קיימות חושף רעיונות מהפכניים שחלקם מהווים אתגר משמעותי למערכת קפיטליסטית, כמו לקיחת אחריות של תאגידים על המוצרים שלהם בצורה מוחלטת, עם מעגלים סגורים. דוגמא אחת היא שכל יצרן המשתמש בפלסטיק (או כל חומר לא מתכלה אחר) יהיה אחראי בצורה זו או אחרת על איסופו בסוף השימוש, ומציאת פיתרון לחומר, כאשר האחריות לא מוטלת על הצרכן בלבד, וזאת לצורך סגירת המעגל.

אחריות אישית בחיי היום-יום

קיימות היא מושג מחייב, וכל אחד ואחת מאיתנו יכולים להכניס מוטיבים מעולם זה לתוך החיים. היתרון המשמעותי והמיידי, מעבר לתמיכה בחוסן הסביבה, הוא בתחושה הטובה שנובעת מעשיית הדבר הנכון. החל מבחירת המוצרים שאתם רוכשים, דרך הימנעות משקיות ניילון, ועד הדרך בה אנו מתנהגים עם הזבל שלנו, כל אחד ואחת מאיתנו יכולים להשפיע, וליצור תהודה.

כיום ניתן לראות עשרות אלפי ארגונים קטנים ומקומיים במאות ערים בעולם ובישראל, הלוקחים על עצמם את רעיונות הקיימות, משנים את אורח חייהם, ומהווים מקור השראה לסביבה המיידית שלהם. לכל מי שזוהי הכרות ראשונית שלו עם מושג זה של קיימות מקומית, עלול להיווצר הרושם כי מדובר במהלך קטן וחסר משמעות, אך צלילה לעובי הקורה תגלה פעילות ענפה החודרת לתוך עומק המערכת ומבצעת שינוי מבורך ומלא תקווה לעולם כולו.

Share.

About Author

Leave A Reply